Strava teddy králíčka

 

Mladému králíčkovi do věku deseti týdnů se obvykle podává pouze suché a sušečkané krmivo, tj. kvalitní seno (stálý přísun), granulované či sypané krmivo (dávkování dle výrobce), dobře usušené tvrdé pečivo (chléb či rohlíky 1 – 2x týdně). Zelené krmivo se doporučuje podávat až od věku deseti či dvanácti týdnů. Předčasné podávání zeleného krmiva může vést k přemnožení kokcidií v trávicím traktu králíka, k průjmu a protože mladí králíci jsou na přemnožení kokcidií velmi citliví, tak bohužel i k úhynům. To platí i pro králíky, kteří jsou preventivně přeléčení proti kokcidióze (otázka je, zda je přeléčování skutečně smysluplné), ani těm se zelené krmení do věku min. 10 týdnů nedoporučuje podávat či pouze v opravdu minimálním množství. Zelené krmivo začínáme opatrně zavádět do stravy až po dosažení věku deseti týdnů. Jako základ krmiva nám poslouží kvalitní seno. 

Druhů prodávaného krmení pro králíky je na trhu spousta, zásadou by měl být výběr opravdu kvalitního krmení a ani tím králíčka zbytečně nepřekrmovat, neb zakrslíci mají sklon k hromadění energie ve formě tukových zásob. Navíc můžeme podávat (ale v minimálním množství) ovesné vločky, oves, ječmen, žíhanou slunečnici, kukuřici, lněné semínko – minimálně. Nedoporučují se výkrmové granule, neb se nejedná o výkrmové plemeno.

Podávání sebekvalitnějšího krmení nenahradí podávání sena, které by měl mít každý králíček stále trvale k dispozici v seníku. 

 

Co můžete podávat za druhy ovoce a zeleniny?

Záměrně na prvním místě uvádím zeleninu, protože je pro králíčka vhodnější než ovoce, které osahuje vyšší množství cukrů. Vašemu králíčkovi prospějete, pokud mu budete podávat natě, např. kedlubnová, mrkvová, ředkvičková, celerová, dále v menší míře čínské zelí, květák, brokolice, růžičková kapusta, mrkev, hlávkový salát, slupky z okurky. Z ovoce podáváme jablka a hrušky, v létě můžeme nechat králíčka ochutnat jahodu či malinu. Vždy musí být vše čisté, dobře omyté, okapané a pokojové teploty (ne tedy přímo z lednice).

 

Tráva

Pro králíčka je velmi vhodné, pokud máte možnost podávat podávat čerstvou, nezapařenou trávu. Nesmí být znečištěná výkaly psů, takže netrháme trávu v parcích apod, kde navíc je znečištěná výfuky aut. Trhaná tráva rovněž nesmí být mokrá. Podáváme vždy jen malé množství tak, aby si králíček měl možnost na trávu zvyknout, pokud vidíme, že si králíček trávu ve svém příbytku udupal, trávu mu odebereme.

 

Bylinky, plevele

Co mohu velmi doporučit, obohacovat králíčkovi jeho běžný jídelníček o bylinky, ale skutečně pouze ty, které dobře známe, nezle se spoléhat na přirozený instinkt králíčka, že se jedovatému vyhne. Je možné nejen zelená koření jako je např. petrželka, pelyněk, brutnák lékařský, kopr, libeček, ale i bylinky divoce rostoucí - sušené či zavadlé kopřivy, řebříček a černobýl (dobromysl), které se mi velmi osvědčily i při zažívacích obtížích a mláďatům (pouze čerstvé, nemohou se mohou podávat v sušeném stavu). Tyto byliny králíček v případě zdravotních obtíží sám vyhledává. Také je možné v malé míře svlačec, ptačinec atp.

 

Větvičky

Nezapomeňte, že králíčci mají rádi i různé větvičky, které ohlodávají, vhodné jsou např. větvičky jabloní, vrby, apod.

 

Doporučení

Doporučujeme pravidlo raději menší množství a větší pestrost v podávaných druzích zeleného krmení, dále také to, že králíčci nemají rádi náhlé změny v jídelníčku (to se týká hlavně granulovaných a sypaných krmiv), takže např. na nové druhy krmení je vhodné králíčka přivykat postupně. Zabráníte tak zbytečným zažívacím obtížím, zejména průjmu či zácpě. Králíčci mají citlivé zažívání, takže jejich výživě se skutečně vyplatí věnovat zvýšenou pozornost. Pokud se nám stane, že po zařazení nového druhy nebo většího množství šťavnaté potravy se objeví měkčí bobky, množství tohoto druhy potravy snížíme tak, aby si králíček mohl zvyknout. Velkou pozornost je třeba věnovat postupnému zavádění čerstvé trávy do jídelníčku, nikdy nenecháme králíčka, aby se trávy na kterou není zvyklý přejedl. Tráva králíčkovi nenahradí seno, které podáváme po celý rok. Často se na nás majitelé králíčků obracejí s otázkou, co mají dělat, když jejich králíček jí pouze některé druhy předloženého krmení a zbytek odmítá. To samozřejmě není optimální stav, ale situace je taková, že králíčci skutečně dokáží být velmi mlsní a podobně jako lidé si vybírají jen to co jim nejvíce chutná, alespoň někteří. Je třeba se však snažit vyvarovat riziku jednostranné výživy králíčka, kdy může vzniknout deficit některých složek výživy. Následkem toho se mohou po určité době vyvinout nemoci související s nevhodnou výživou. Co by měl tedy majitel mlsného králíčka dělat? Osvědčilo se nám vytrvat a soustavně králíčkovi předkládat rozličné druhy jídla a to, co si vybírá jako své oblíbené jídlo dávat jen v malém množství. Pokud např. vybírá pouze jablka a mrkev, je vhodné tyto druhy omezit či velmi omezit a postupně je zkoušet nahradit vhodnějšími natěmi, čerstvou trávou a listovou zeleninou. Pokud králíček ze směsi zrní vybírá jen jeden či dva druhy, doporučujeme přejít spíše na granule, kde jsou živiny rozloženy rovnoměrně a jeho oblíbené druhy do granulí pouze přimíchat v minimálním množství. Pozor na sušenou zeleninu, drcené vločky atp. Tyto králíčci opravdu velmi milují, ale pro vysoký energetický obsah doporučuji podávat jen v malém množství. Opět hrozí riziko rozvoje obezity u dospělého králíka, u mláďat přerůstání. Možná v tomto směru nejsou všichni chovatelé za jedno, jakou měrou se energeticky bohatá strava může zasadit o to, že králík přeroste, ale většina chovatelů s tímto názorem souhlasí. 

Seno a čerstvá voda (měníme každý den) je vždy základ stravy. Králíčka krmíme nejlépe 2x denně (1 ráno, 1 večer), nejlépe ve stejnou dobu, podáváme dostatek potravy, ale nepřekrmujeme. Někteří chovatelé doporučují zelené krmivo ráno, na noc pak zrniny. 

 

Co nikdy nepodáváme

Klíčky z brambor (obsahují jedovatý solanin), syrové fazole. Z bylin nesmíme nikdy podat rulík, potměchuť, ocún, kozí pysk, bolehlav, čilimník, tis červený. Pokud si nejsme jisti svými znalostmi, raději dáváme jen to, co skutečně dobře známe. Podmínečně vhodný je červený jetel, z důvodu, že se jedná o velmi nadýmavý druh rostliny, takže jej dáváme jen ve velmi malých dávkách a nikdy ne před květem! Tyto zkušenosti měly již naše babičky, chovatelé, kteří s chovem začínají nově si musí tyto cenné zkušenosti aktivně zjišťovat sami, pro zdraví králíků je to však skutečně nezbytné!